نخستین جشنواره ی ملی فناوری های آب ، بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد

 

 

 

نخستین جشنواره ی ملی فناوری های آب ، بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد

نخستین جشنواره ی ملی فناوری های آب ، بهره وری و بازچرخانی توسط دانشگاه فردوسی مشهد زیر نظر معاونت علمی – فناوری ریاست جمهور ، استانداری خراسان رضوی و بنیاد ملی نخبگان در روز سه شنبه 21 شهریور ماه 1396 در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه در جریان آیین افتتاحیه این جشنواره دکتر بهرامی ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد ، ضمن عرض خیر مقدم به حاضران اظهار نمود: دانشگاه فردوسی مشهد مفتخر است که میزبان نخستین دوره از این جشنواره است .مسئله ی آب یک امر اساسی است و معاونت پژوهش و فناوری در قبال این مسئله ی بزرگ مسئولیت دارد

دکتر بهرامی ضمن اشاره به مصادیق توسعه و پیشرفت در تمدن ها بیان کرد : مسئله ی آب بحث تکوین یک تمدن نیست بحث باقی ماندن یک تمدن است و عدم تعادل در این مولفه منجر به نابودی می شود و چنانچه این تعادل مختل شود بازگرداندن آن کار آسانی نیست .

وی افزود : دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان های مختلف سعی در بازگرداندن این تعادل دارد لذا این جشنواره یک نقطه شروع است و از بخش های مهم آن می توان به فن بازار اشاره کرد که نقطه ی اتصال مخترعین به سرمایه گزاران است .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد ضمن تشکر و قدردانی از معاونت علمی –فناوری ریاست جمهوری ، وزارت نیرو ، جهاد کشاورزی ، بنیاد ملی نخبگان گفت : دانشگاه فردوسی مشهد علاقمند است در کنار این سازمان ها این حرکت همگرا را شروع کند .

در ادامه مراسم افتتاحیه، مهندس ابراهیم نیا ، مدیر کل برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو ، اظهار داشت : نقش آب در توسعه ی کشور ها و حفظ و پایداری زندگی بشری اهمیت ویژه ای دارد . همچنین آب در توسعه ی اقتصادی تمام کشور ها نقش محوری دارد و از مولفه های اصلی حفظ اکوسیستم ها و محیط زیست است .

وی در ادامه تصریح کرد : آب در قرن 21 دغدغه ی همه ی حکومت ها حتی حکومت های توسعه یافته است . بحران آب به عنوان سومین ریسک در همه ی دنیا در چند سال گذشته مطرح شده است .

مهندس ابراهیم نیا با بیان اهمیت مدیریت منابع آب گفت : اگر روزی در یک منطقه آبی وجود نداشته باشد ، منجر به کوچ جمعیت می شود که مشکلاتی را هم در حوزه ی مبدا و هم مقصد به وجود می آورد .

وی با اشاره به مبحث پساب و بازچرخانی و اهمیت آن در وزارت نیرو از بانیان این جشنواره به ویژه دانشگاه فردوسی تشکر و قدردانی کرد .

مهندس شایانفر ، رئیس سازمان مدیریت بحران استان خراسان رضوی نیز با حضور در این مراسم در سخنانی اظهار نمود: در حوزه ی آب کشور با چالش های اساسی رو به رو هستیم که از جمله ی آنها می توان به محدودیت منابع آبی ، تغییرات آب و هوایی ، کاهش سرانه ی آب ، برداشت بی رویه حجم آب خروجی از کشور به ویژه افزایش روند آلودگی در منابع آب ، هدررفت در حوزه ی آب شهری اشاره کرد .

وی ضمن اشاره به وابستگی 78 درصدی استان به منابع آب زیرزمینی اظهار کرد : در حوزه ی مدیریت بحران حوادث و سوانح به دو دسته ی ناگهانی و تند و یا تدریجی و کند تقسیم می شوند . اگر طوفانی رخ دهد همه ی دنیا روی آن متمرکز می شود اما از آنجا که مسئله ی بحران آب تدریجی و کند است عاملی به نام شوک ندارد و توجه چندانی به آن نمی شود .

مهندس شایانفر افزود : بحران زمانی ایجاد می شود که تعادل بین منابع و نیاز ها بر هم بخورد . اگر بپذیریم موضوع آب وارد بحران شود ضرورت دارد تا از منابع آبی محافظت کنیم ، خود را سازگار و مصارف را کم کنیم . در حوزه ی مدیریت آخرین مرحله تخلیه ی مناطق است

رئیس سازمان مدیریت بحران استان خراسان رضوی ضمن ابراز امیدواری از برگزاری این جشنواره ، بحث سازگاری و استفاده از فناوری های نوین را پراهمیت عنوان کرد .

دکتر احمدی زاده رئیس بنیاد ملی نخبگان و دکتر زارع مشاور وزیر جهاد کشاورزی از سخنرانان آیین افتتاحیه ی این جشنواره بودند .

لازم به ذکر است این جشنواره تا روز پنجشنبه 23 شهریور ماه همراه با برگزاری سمینار ها ، همایش ها ، نمایشگاه و نشست های تخصصی ادامه خواهد داشت .

خبرنگار: شهابی.یعقوب پور

800572

800573